Nie do przecenienia jest tak naprawdę rola światła w budowaniu charakteru i nastroju w przestrzeni. Odpowiednio dobranym i przemyślanym oświetleniem jesteśmy w stanie dodać głębi i podkreślić charakter naszego wnętrza. ?Oświetlenie jest wszystkim, kreuje atmosferę, dramatyzm i zaciekawienie w przestrzeni? tak rolę światła opisuje Martyn Lawrence Bullard, projektant wnętrz. Tworząc swoją przestrzeń spójrzmy na to jak gra światłem I cieniem może ją przeobrazić.
Planując swoją przestrzeń warto skupić się nie tylko na formie jednej lampy, ale również na obrazie i charakterze całości kompozycji światła w naszych wnętrzach. Docenieniu prawdziwej wartości światła sprzyja niewątpliwie okres jesienno - zimowy kiedy powietrze staje się chłodniejsze a dni krótsze i ciemniejsze. Chcemy, aby nasze wnętrza były przytulniejsze, a spotkania z najbliższymi jeszcze bardziej nastrojowe. Stworzenie perfekcyjnej głębi w pomieszczeniu zapewni właściwy dobór oświetlenia, które może całkowicie ulepszyć projekt Twojego domu! Oto kilka kroków na które warto zwrócić uwagę.
Popatrz w górę!
Nadaj formę i kierunek projektu zaczynając od punktu centralnego każdej przestrzeni, czyli oświetlenia wiszącego. Nie bój się rozmiaru! Najważniejsze jest miejsce. Powieś oświetlenie sufitowe w centrum pokoju, lub jeśli Twój plan pomieszczenia jest otwarty, umieść lampę wisząca po środku głównej przestrzeni dziennej/salonu. Jeżeli planujesz większą ilość lamp wiszących na otwartej przestrzeni, pamiętaj, żeby mieszać rodzaje oświetlenia - w końcu nie chcesz, żeby ze sobą konkurowało!
Wskazówka: Powieś nad podłużnym stołem w jadalni, oświetlenie liniowe bądź bardziej zwarte nad stołem okrągłym; nad wyspą kuchenną wykorzystaj parę lamp wiszących - stwórz symetrię i wyróżnij pomieszczenie. Baw się objętością!
Podkreśl ciekawe akcenty Twojej przestrzeni
Skup uwagę i wykorzystaj oświetlenie ścienne do podkreślenia ściany z grafiką lub obrazem ulubionego artysty. Zobaczysz jakiego wyrazu nabierze nawet najprostsza grafika na ścianie. Odpowiednio dobrane oświetlenie ścienne może stanowić również dekorację samą w soba i nadać niepowtarzalny charakter prostej ścianie. W łazience, nie możesz być nudny, wprowadź do pomieszczenia, więcej interesujących materiałów i postaw na wykończenia takie jak: marmur, mosiądz, alabaster, malowany brąz.
Wskazówka: W przypadku dużych luster wybierz kinkiety o podłużnej formie. Dzięki temu, unikniesz efektu pustej przestrzeni i dysproporcji.
Nadaj głębie Twojej przestrzeni
Stwórz głębie i wielowarstwowość oświetlenia za pomocą lamp podłogowych oraz lamp stołowych. Oświetlenie akcentujące dodaje interesujący wygląd do Twojej przestrzeni, ale także daje Ci możliwość posiadania kilku opcji oświetlenia, jednocześnie sprawiając, że przestrzeń jest bardziej miękka i delikatna. Skup wzrok na elementach budujących charakter Twojego wnętrza. Dzięki oświetleniu akcentującemu możesz wykreować kilka przestrzeni i stref w pomieszczeniu rozświetlając je w zależności od potrzeb.
Czasem warto złamać zasady
Charlotte Moss, amerykańska projektantka wnętrz zwykła mawiać, że ?pusty pokój to historia, która czeka na napisanie ,a Ty jesteś jej autorem?. To Twoja przestrzeń i Twoje warunki, wykorzystaj wyobraźnię i zobacz jak wszystko nabiera sensu. Przykład: Lampka nocna nie musi stać przy łóżku - wykorzystaj ją w kuchni i podkreśl piękny marmurowy blat. Baw się teksturą i materiałami i zobacz jak Twój dom nabiera indywidualnego charakteru.