Home Nook Magazyn

W Home Nook wierzymy, że .... Veribuntis catius obsentiocum vereo enatiam qua patusquos vo, esi stius; nonvolis, nondamp oponsua etiferum essillesse, ubitus An se furem ilii publice constro vendam intrid consta, quid facri, C. Satere esci sedo, Cata L. Ori si pertabit dit. Nam ac rem prit ferraet? Uctam ute, nonduciae in viliam sictusa convolica remum tus ressa quituus virtuiditus vendefex se mac videm ades Mae fex nonequons mortabem in duc opublica issiliquem, C. Damdi,

Wywiad: Jacob Plejdrup

Wywiad: Jacob Plejdrup

- Kategorie : design , news
 Historia duńskiego designu lat 50 i 60 jest pełna unikatowych projektów i ludzi stojących za nimi, którzy mieli niezaprzeczalny wpływ na współczesna myśl projektową. Jedną z takich osób był Poul Cadovius. O niezwykłych i ponadczasowych klasykach rozmawiamy z Jacob Plejdrup, założycielem firmy dk3.




Aga Kozak: Kiedy po raz pierwszy dowiedziałeś się o Poulu Cadoviusie?

Jacob Plejdrup*: Już gdy dorastałem. Urodziłem się bowiem w rodzinie meblarskiej - mój dziadek miał własną fabrykę mebli od lat 40-tych do 80-tych, w tym samym czasie, gdy Poul Cadovius był znany, więc nie mogłem przegapić tej postaci. Pierwszym projektem, jaki widziałem od niego, był ROYAL SYSTEM.

Jak wpadłeś na pomysł współpracy z taką legendą?

Zastanawiałem się, dlaczego nikt nigdy nie wypuścił ponownie kultowych projektów Cadoviusa. I po prostu niewiele myśląc skontaktowałem się z nim. Miałem to szczęście, że przewidziałem, iż za kilka lat znów nadejdzie dobry czas na jego projekty.

To kiedy i jak się poznaliście? Jak przebiegało to spotkanie?

Zadzwoniłem do niego w 2009 roku - miał wtedy 98 lat - i zostałem zaproszony w odwiedziny do niego i jego żony Evy Cadovius. Pierwsze spotkanie było bardzo przyjemne, ale nie chciał sprzedać mi praw. Po kolejnych trzech spotkaniach pozwolił mi ?spróbować?. Niestety nigdy nie zobaczył, jak jego wielki i ukochany system ROYAL wyglądał wyprodukowany przez nas. Zmarł rok przed premierą. A ROYAL SYSTEM został sprzedany w w 2019 r do 34 krajów. Nadal jestem w kontakcie z wdową po nim, Evą ? słyszymy się prawie co tydzień. Jesteśmy w bliskiej przyjaźni, a ona uwielbia słuchać o sukcesach projektów jej zmarłego męża.

Na zdjęciach od lewej: Poul Cadovius i jego żona Eva Cadovius





Poul Cadovius musiał rzeczywiście być niezwykłą postacią.

Nadzwyczajną. Był zarówno przedsiębiorcą, wizjonerem, projektantem, jak i producentem. Był na takim pozytywnym flow całe swoje życie i też dzięki temu wywarł ogromny wpływ zwłaszcza na eksport duńskiego designu w latach 50. i 60. W młodości był kierowcą wyścigowym, uwielbiał żeglowanie i łodzie - więc oczywiście budował własne łodzie również w Stoczni Królewskiej.

A wiesz, co w końcu przekonało go do współpracy z tobą?

Evy Cadovius ? wdowa po nim - powiedział mi później, że w pewnym momencie zdał sobie sprawę, że przypominam mu jego samego w młodości. Pomyślał więc, że jestem po prostu odpowiedni do tego zadania. Dał mi bardzo duży kredyt zaufania.

A czy możesz powiedzieć nam więcej o swoich ulubionych projektach jego autorstwa?

Mam takie cztery! PIA CHAIR ponieważ reprezentuje idealnie Danish Mid Century, jego produkcja wymaga kunsztu i ponieważ jest po prostu niezwykle piękne, ROYAL SYSTEM: to było ukochane dziecko Poulsa przez dziesięciolecia, a teraz jest nasze. ROYAL SYSTEM jest po prostu ponadczasowy, a jego historia jest niebywała. Kiedy Cadovius zawiesił swój pierwszy system na ścianie w 1948 roku ludziom po prostu opadły szczęki. No i przystanek autobusowy CADOMUS TYP-1. Ten projekt z 1962 roku wciąż można zobaczyć w ponad 1000 miejscach w Danii jest zdecydowanie najfajniejszą rzeczą, jaka kiedykolwiek wyszła spod ręki Poulsa. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli szansę na to, żeby pod nim usiąść ? zrozumiecie co mam na myśli. Dosłownie zapiera dech w piersiach. Mamy ich w naszym biurze dwa i są naszymi ukochanymi zabawkami!







Krzesło PIA zostało zaprojektowane w myśl zasady ?mniej znaczy więcej?, z naciskiem na jak najmniejsze zużycie materiału, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu detali i doskonałego komfortu.












Kultowy system regałów ROYAL SYSTEM? to jeden z największych sukcesów duńskiego designu mebli w historii. To także jeden z pierwszych na świecie systemów mebli ściennych. Aby zaoszczędzić przestrzeń pokojów projektant Poul Cadovius przeniósł meble z podłogi na ścianę.










Projekt przystanku autobusowego z włókna szklanego Cadomus Type-1 , Poul Cadovius, 1962













Jacob Plejdrup
 * - swoją karierę w branży meblarskiej i wyposażeniu wnętrz rozpoczął w 1991 r, a jego filozofia projektowania oparta jest na doświadczeniach, które zdobył w Danii, Anglii, Niemczech i Szwajcarii. W 2009 roku założył dk3, aby móc w pełni skupić się projektowaniu czystych linii z elementami natury. Jest autorem min. stołu Tree, stołu Less is More i stołu Lowlight.

Powiązane posty