Historia duńskiego designu lat 50 i 60 jest pełna unikatowych projektów i ludzi stojących za nimi, którzy mieli niezaprzeczalny wpływ na współczesna myśl projektową. Jedną z takich osób był Poul Cadovius. O niezwykłych i ponadczasowych klasykach rozmawiamy z Jacob Plejdrup, założycielem firmy dk3.
Aga Kozak: Kiedy po raz pierwszy dowiedziałeś się o Poulu Cadoviusie?
Jacob Plejdrup*: Już gdy dorastałem. Urodziłem się bowiem w rodzinie meblarskiej - mój dziadek miał własną fabrykę mebli od lat 40-tych do 80-tych, w tym samym czasie, gdy Poul Cadovius był znany, więc nie mogłem przegapić tej postaci. Pierwszym projektem, jaki widziałem od niego, był ROYAL SYSTEM.
Jak wpadłeś na pomysł współpracy z taką legendą?
Zastanawiałem się, dlaczego nikt nigdy nie wypuścił ponownie kultowych projektów Cadoviusa. I po prostu niewiele myśląc skontaktowałem się z nim. Miałem to szczęście, że przewidziałem, iż za kilka lat znów nadejdzie dobry czas na jego projekty.
To kiedy i jak się poznaliście? Jak przebiegało to spotkanie?
Zadzwoniłem do niego w 2009 roku - miał wtedy 98 lat - i zostałem zaproszony w odwiedziny do niego i jego żony Evy Cadovius. Pierwsze spotkanie było bardzo przyjemne, ale nie chciał sprzedać mi praw. Po kolejnych trzech spotkaniach pozwolił mi ?spróbować?. Niestety nigdy nie zobaczył, jak jego wielki i ukochany system ROYAL wyglądał wyprodukowany przez nas. Zmarł rok przed premierą. A ROYAL SYSTEM został sprzedany w w 2019 r do 34 krajów. Nadal jestem w kontakcie z wdową po nim, Evą ? słyszymy się prawie co tydzień. Jesteśmy w bliskiej przyjaźni, a ona uwielbia słuchać o sukcesach projektów jej zmarłego męża.
Na zdjęciach od lewej: Poul Cadovius i jego żona Eva Cadovius
Poul Cadovius musiał rzeczywiście być niezwykłą postacią.
Nadzwyczajną. Był zarówno przedsiębiorcą, wizjonerem, projektantem, jak i producentem. Był na takim pozytywnym flow całe swoje życie i też dzięki temu wywarł ogromny wpływ zwłaszcza na eksport duńskiego designu w latach 50. i 60. W młodości był kierowcą wyścigowym, uwielbiał żeglowanie i łodzie - więc oczywiście budował własne łodzie również w Stoczni Królewskiej.
A wiesz, co w końcu przekonało go do współpracy z tobą?
Evy Cadovius ? wdowa po nim - powiedział mi później, że w pewnym momencie zdał sobie sprawę, że przypominam mu jego samego w młodości. Pomyślał więc, że jestem po prostu odpowiedni do tego zadania. Dał mi bardzo duży kredyt zaufania.
A czy możesz powiedzieć nam więcej o swoich ulubionych projektach jego autorstwa?
Mam takie cztery! PIA CHAIR ponieważ reprezentuje idealnie Danish Mid Century, jego produkcja wymaga kunsztu i ponieważ jest po prostu niezwykle piękne, ROYAL SYSTEM: to było ukochane dziecko Poulsa przez dziesięciolecia, a teraz jest nasze. ROYAL SYSTEM jest po prostu ponadczasowy, a jego historia jest niebywała. Kiedy Cadovius zawiesił swój pierwszy system na ścianie w 1948 roku ludziom po prostu opadły szczęki. No i przystanek autobusowy CADOMUS TYP-1. Ten projekt z 1962 roku wciąż można zobaczyć w ponad 1000 miejscach w Danii jest zdecydowanie najfajniejszą rzeczą, jaka kiedykolwiek wyszła spod ręki Poulsa. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli szansę na to, żeby pod nim usiąść ? zrozumiecie co mam na myśli. Dosłownie zapiera dech w piersiach. Mamy ich w naszym biurze dwa i są naszymi ukochanymi zabawkami!
Krzesło PIA zostało zaprojektowane w myśl zasady ?mniej znaczy więcej?, z naciskiem na jak najmniejsze zużycie materiału, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu detali i doskonałego komfortu.
Kultowy system regałów ROYAL SYSTEM? to jeden z największych sukcesów duńskiego designu mebli w historii. To także jeden z pierwszych na świecie systemów mebli ściennych. Aby zaoszczędzić przestrzeń pokojów projektant Poul Cadovius przeniósł meble z podłogi na ścianę.
Projekt przystanku autobusowego z włókna szklanego Cadomus Type-1 , Poul Cadovius, 1962
Jacob Plejdrup * - swoją karierę w branży meblarskiej i wyposażeniu wnętrz rozpoczął w 1991 r, a jego filozofia projektowania oparta jest na doświadczeniach, które zdobył w Danii, Anglii, Niemczech i Szwajcarii. W 2009 roku założył dk3, aby móc w pełni skupić się projektowaniu czystych linii z elementami natury. Jest autorem min. stołu Tree, stołu Less is More i stołu Lowlight.